Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffekanna 4388681



*

nr 438 8681


Kaffekanna

Silver, Tyskland, 1900-tal


Utrop:

1.000 kr

Såld:

950 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 november 2006
kl 16:58:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/11 20:36:47 1      800 kr
11/11 20:43:11 2      850 kr
13/11 14:26:42 1      900 kr
13/11 15:37:28 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa kaffekanna silver tyska tyskland tyskt ädelmetall
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:43
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr